Z naszych licznych rozmów z klientami wiemy dobrze, że zanim decyzja o zakupie pierścionka zostanie podjęta, wpierw pojawia się bardzo dużo pytań. Na część z nich odpowiadamy obszernie w osobnych wpisach na naszym blogu – linki do nich znajdziesz w tekście, oraz na końcu artykułu. Tutaj zebraliśmy najważniejsze kwestie i stworzyliśmy rodzaj poradnika, który pomoże Ci w wyborze pierścionka zaręczynowego.
Gdzie kupić pierścionek zaręczynowy?
Poszukiwania można zacząć od Internetu i ze spokojem porównać ofertę zarówno małych sklepów jubilerskich, jubilerskich sklepów sieciowych, platform sprzedażowych zrzeszających wielu sprzedawców (takich jak funkcjonujące od lat na polskim rynku Pakamera, Trendymania, Decobaazar czy Artyferia lub międzynarodowe Etsy, na którym również prowadzimy swój sklep) i małych pracowni złotniczych. Warto pamiętać, że sama fraza „pierścionek zaręczynowy” jest bardzo ogólna i bardzo możliwe, że ciekawe i oryginalne wzory pierścionków, które mogą Cię zainteresować, znajdują się na dalszych stronach wyników wyszukiwania. Warto je więc cierpliwie przeglądać, lub spróbować rozbudować zapytanie na przykład o materiał i/lub kamień.
Zalety i wady kupowania przez Internet
Zalety
Można spokojnie zastanowić się nad wyborem i przed zakupem szybko porównać ceny w różnych sklepach
Nie jest się ograniczonym czasowo, więc można dokonać zakupu w tajemnicy o dowolnej porze dnia czy nocy
Można swobodnie przebierać, wybierać, oglądać i czytać bez zobowiązań
Pierścionek, który nie był noszony i nie został wykonany jako zamówienie indywidualne, może być zwrócony bez podania przyczyny przez 2 tygodnie od momentu odebrania przesyłki.
W Internecie jest wiele stron, na których znajdziemy dużo informacji na temat pierścionków zaręczynowych, biżuterii, materiałów i kamieni – jest to więc okazja do poszerzenia wiedzy i zrobienia szerszego rekonesansu (jest to zaleta przede wszystkim dla osób dociekliwych).
Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o kupno – świat jest naprawdę mały i można zamówić biżuterię z drugiego końca świata.
Trudno o tym w obecnych czasach nie wspomnieć – nie trzeba wychodzić z domu i można kupić wymarzony pierścionek zaręczynowy mimo obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym.
Wady
Bazuje się wyłącznie na zdjęciach, bez możliwości wzięcia pierścionka do ręki i obejrzenia go z bliska. Ze względu na wielkość fotografowanego przedmiotu, często trudno oddać rzeczywistą skalę – w Internecie oglądamy pierścionek w dużym powiększeniu i może się zdarzyć, że zarówno sama biżuteria jak i oprawione w niej kamienie, będą się wydawać większe, a detale zdecydowanie wyraźniejsze. Trudno też na zdjęciach pokazać wygląd kamieni i to jak się zachowują w świetle.
Dostępność artykułów tematycznych jest bardzo duża. Przez przypadek można jednak natrafić na treści przygotowane przez osoby, które nie są ekspertami, ich wiedza jest niekompletna, a podawane przez nie informacje niepełne, a czasami wręcz błędne. Nie mając samemu odpowiedniej wiedzy, trudno takie informacje zweryfikować.
W przypadku gdy źle określi się rozmiar pierścionka i konieczna będzie jego zmiana, może być to trudniejsze jeśli chcemy o to poprosić twórcę – nie będzie to duży problem na terenie Polski, ale odsyłanie biżuterii za granicę może się wiązać ze sporymi kosztami i oczywiście będzie dłużej trwać.
Zalety i wady kupowania lokalnie
Zalety
Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią bezpośredni kontakt, lubią osobiście porozmawiać i ustalić wszystkie szczegóły.
Można na żywo porównać różne typy wykończenia, wielkości kamieni oraz oczywiście obejrzeć konkretne wzory pierścionków – wziąć je do ręki i popatrzeć z każdej strony.
O ile złotnik oferuje taką opcję, można samodzielnie na żywo wybrać kamień.
Wady
Porównywanie oferty różnych sklepów/pracowni złotniczych zajmuje dużo czasu i do dyspozycji są wyłącznie określone godziny.
W mniejszych miejscowościach lub małych miastach liczba sklepów jubilerskich i pracowni złotniczych może być ograniczona i zdecydowanie zawężać wybór.
Zalety i wady kupowania w małych pracowniach złotniczych
Zalety
Bezpośredni kontakt z twórcą pierścionka.
Mniejsza skala produkcji (w przeciwieństwie do dużych sklepów, zwłaszcza sieciowych), co w połączeniu z ciekawym, oryginalnym wzornictwem da w efekcie niepowtarzany i wyjątkowy pierścionek zaręczynowy.
Możliwość personalizacji pierścionka, albo stworzenia nowego projektu od podstaw.
Wady
Mogą mieć mniejszą dostępną liczbę wzorów do obejrzenia. Sklepy sieciowe zwykle oferują dość szeroką ofertę, a w małych pracowniach złotniczych nie wszystkie modele będą dostępne w formie gotowego wyrobu.
Terminy realizacji mogą być dłuższe niż w sklepach sieciowych.
Spotkaliśmy się ostatnio ze stwierdzeniem, że warto wybrać się do sklepu sieciowego albo dużego sklepu, żeby wybrać konkretny wzór, a potem zgłosić się do złotnika, który zrobi to taniej. Po pierwsze niekoniecznie musi tak być. Biżuteria ze sklepów sieciowych wykonywana jest z odlewów, a niektóre etapy produkcji są wykonywane masowo przez maszyny. W pracowniach złotniczych zwykle wykonuje się pierścionki całkowicie ręcznie, lub na bazie odlewów według własnych projektów. Wykonanie pierścionka ręcznie może być zdecydowanie droższe, niż z odlewu. Po drugie (choć niestety nie jest to powszechne zjawisko) złotnik może odmówić wykonania cudzego projektu ze względu na przestrzeganie praw autorskich.
Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy?
Tutaj odpowiedź jest w zasadzie jedna: to zależy. Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę:
Budżet – to Ty najlepiej jesteś w stanie stwierdzić ile chcesz lub możesz przeznaczyć na zakup pierścionka zaręczynowego.
Oczekiwanie partnerki/partnera (nie tylko mężczyźni kupują pierścionki zaręczynowe!) – również w tej kwestii to Ty musisz ocenić, jakiego pierścionka może oczekiwać Twoja druga połowa. Rozpiętość cenowa może być w tym przypadku ogromna i wpływać na nią będzie materiał (o tym w następnym punkcie), wielkość (a zatem również masa) pierścionka, rodzaj i wielkość użytych kamieni.
Materiał – na temat materiałów napisaliśmy osobny artykuł, więc jeśli chcesz przeczytać na ten temat więcej, to zachęcamy do kliknięcia tutaj. Wybierając materiał staraj się kierować takimi kryteriami:
- Jaką biżuterię nosi/lubi/preferuje Twoja partnerka/Twój partner (i jakie ma zdanie na temat materiału, z którego powinien być wykonany pierścionek zaręczynowy).
- Z jakiego metalu planujecie kupić w przyszłości obrączki (jest to istotne, jeśli pierścionek zaręczynowy i obrączka mają być noszone razem).
- Jaki materiał zapewni optymalną trwałość (pamiętaj, że pierścionek zaręczynowy nosi się w zasadzie cały czas i jest on narażony na działanie różnych czynników zewnętrznych) – jeśli chcesz się dowiedzieć jak należy dbać o pierścionek zaręczynowy, tutaj możesz pobrać nasz poradnik na ten temat.
Kamień – tradycyjnie wybiera się do pierścionków zaręczynowych takie kamienie jak diamenty, szafiry i rubiny. Warto jednak przyjrzeć się innym kamieniom, które będą mniej oczywistym wyborem – na przykład kamienie księżycowe, aleksandryty, czarne diamenty, diamenty sól i pieprz, moissanity, turmaliny, diopsydy, topazy czy labradoryty. Wybór kamieni jest naprawdę ogromny i warto poszukać czegoś oryginalnego i rzadko spotykanego. O różnych typach kamieni znajdziesz u nas kilka artykułów (kliknij tutaj) – tworzymy na ten temat cykl, który systematycznie rozbudowujemy, żeby ułatwić decyzję.
Przy wyborze kamienia pamiętaj jednak o jednej rzeczy – każdy minerał ma inną wytrzymałość czyli twardość, którą określamy w skali Mohsa. Na czele tej listy stoją oczywiście diamenty, które są niezwykle wytrzymałe (twardość 10 w skali Mohsa). Ustępują im nieco moissanity (które obok białych szafirów są bardzo ciekawą alternatywą dla diamentów), korundy (czyli szafiry i rubiny) oraz niezwykłe, zmieniające kolor aleksandryty. Jeśli ciekawi Cię twardość innych kamienie, spójrz w przygotowaną przez nas tabelę.
Pewnie masz teraz obawy, czy warto wybrać do pierścionka zaręczynowego bardziej kruche kamienie. Naszym zdaniem tak – należy się jednak obchodzić z nimi ostrożniej i zastosować kilka rad, które znajdziesz w naszym poradniku. Szczególną troską należy otoczyć biżuterię z opalami etiopskimi (nie tylko pierścionki!), które są bardzo wrażliwe na ogrzewanie (na przykład od suszarki) oraz wilgoć (należy do minimum ograniczyć kontakt kamienia z wilgocią – czyli przede wszystkim zdejmować go do kąpieli i gotowania, ale jest to zalecenie uniwersalne dla wszystkich pierścionków, niezależnie od wykorzystanego kamienia).
Wygoda – jeśli nie nosisz na co dzień pierścionków, możesz nie zwrócić na to uwagi, ale dla wielu osób jest to bardzo istotna kwestia. Zastanów się więc czy pierścionek z dużym kamieniem, mający sporo elementów, które mogą się zahaczyć o ubranie, będzie się sprawdzał w codziennym funkcjonowaniu. Pomyśl, czy faktycznie będzie on noszony codziennie, czy tylko sporadycznie (bo typ wykonywanej pracy i tak nie pozwala na noszenie pierścionka). Czy jego noszenie będzie trudne w zimnych miesiącach roku, gdy trzeba będzie założyć rękawiczki.
Nasze dotychczasowe artykuły na temat pierścionków zaręczynowych
Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?
Czy pierścionek zaręczynowy musi być złoty?
Czy pierścionek zaręczynowy musi być z diamentem? Część 1 – o białych kamieniach
Czy pierścionek zaręczynowy musi być z diamentem? Część 2 – o kamieniach z wyjątkowymi właściwościami optycznymi (aleksandrycie, kamieniu księżycowym, labradorycie, opalu)