Kamienie szlachetne

Labradoryt

Co warto wiedzieć o labradorycie?

Labradoryt to jeden z tych minerałów, które zmieniają swój wygląd pod wpływem światła. W zależności od kierunku i kąta padania, powierzchnia kamienia będzie się przepięknie mienić barwami w różnych odcieniach. Artykuł ilustrujemy biżuterią wykonaną w naszej pracowni oraz kamieniami, z którymi mieliśmy przyjemność pracować.

charakterystyka labradorytów
Labradoryty potrafią zaskakiwać wyglądem i niezwykłymi barwami - każdy jest niepowtarzalny i wyjątkowy.

Zachwyt i oczarowanie

To słowa, które chyba najlepiej opisują wrażenia z pierwszego kontaktu z labradorytem. Dla wielu osób jest to miłość od pierwszego wejrzenia i nie jeden złotnik i rękodzielnik bez mrugnięcia okiem się do niej przyzna.

Mamy ogromną słabość do kamieni, które zmieniają się pod wpływem światła. Ma ono zawsze niebagatelny wpływ na to, jak wyglądają wszystkie kamienie szlachetne i ozdobne. Ale jest grupa kamieni, w których pod wpływem światła dzieją się szczególnie zaskakujące zjawiska. Na blogu pisaliśmy już o kamieniu księżycowym, którego powierzchnia pod wpływem światła robi się niebieska, oraz o aleksandrycie, który w świetle dziennym jest zielony, a w świetle sztucznym fioletowo-purpurowy. Labradoryt wykazuje bardzo podobne właściwości do kamienia księżycowego, ale w naszej opinii jest jeszcze ciekawszy i potrafi  zaskoczyć naprawdę niezwykłą grą barw.

personalizacja biżuterii przez wybór kamienia
Labradoryt, kaboszony łezki.
Labradoryt, kaboszon 6x4 mm oprawiony w srebrze.

Gdy przychodzi do nas przesyłka z zamówionymi labradorytami, to nic innego wtedy nie jest ważne. Rzucamy pracę w połowie, przerywamy to, czym się w danym momencie zajmujemy i idziemy oglądać kamienie. Dlatego tym razem nie będziemy pisać dużo. Dzisiaj zapraszamy przede wszystkim do oglądania.

Labradoryty mają zwykle bardzo ciekawą strukturę. Sam kamień może być całkiem przezroczysty, ale często występuje w wielu różnych odcieniach. Niektóre mają bardzo ciekawie rozmieszczone inkluzje w postaci maleńkich kropek. Można się im przyjrzeć ustawiając kamień pod odpowiednim kątem. Bo jeśli tylko labradoryt złapie światło, zaczynają się dziać cuda, do których obejrzenia zapraszamy poniżej 🙂

Pierścionek klasyczny z olekcji Chevron ze srebra 925 z labradorytem 5 mm.
niebieskie fasetowane labradoryty
Labradoryty występują w bardzo różnych odcieniach. Na zdjęciu parami od góry przedstawione trzy kamienie o średnicy 5 mm.
niebieksie labradoryty kaboszony
W strukturze labradorytów pojawia się bardzo wiele inkluzji. Wpływają one na niezwykły i bardzo oryginalny wygląd poszczególnych kamieni. Kaboszony o średnicy 6 mm przedstawiane parami od góry.
zielony labradoryt
W związku z tym, że labradoryty potrafią być tak różne i tak bardzo wyjątkowe, proponujemy naszym klientom wybór własnego kamienia. Przesyłamy zdjęcia, na podstawie których można dokonać wyboru. Na zdjęcia parami od góry trzy labradoryty fasetowane o średnicy 5 mm.
Labradoryty o średnicy 6 mm
TOP
Koszyk 0