Kamień księżycowy

Kamień księżycowy

Co warto wiedzieć o kamieniu księżycowym?

Kamień księżycowy to niezwykły minerał, który potrafi na dobre skraść serce. Wiemy o tym bardzo dobrze – nasze skradł już jakiś czas temu i zagościł na stałe w pracowni Slow Silver Jewelry. Jeśli chcesz się dowiedzieć dlaczego jest tak wyjątkowy, jak go rozpoznać i jaką biżuterię można z niego wykonać – zapraszamy do czytania.

kamień księżycowy charakterystyka
Niepozorność kamienia księżycowego znika w momencie, gdy światło padnie na jego powierzchnię pod odpowiednim kątem. Najpiękniej prezentuje się w pełnym słońcu.

Jak wygląda kamień księżycowy?

Kamień księżycowy należy do tych niezwykłych kamieni, które zmieniają swój wygląd pod wpływem światła. Może się więc czasami wydawać po prostu transparentny. Ale wystarczy zmienić jego ułożenie tak, by złapał światło pod innym kątem i nagle dzieją się cuda – powierzchnia staje się niebieska lub tęczowa.

W zależności od kąta padania światła tafla kamienia może być biała (przezroczysta)...
...albo niebieska.

Na tym właśnie polega urok tych kamieni – potrafią się od siebie naprawdę znacznie różnić i trudno znaleźć dwa takie, które będą wyglądać dokładnie tak samo. Mogą mieć bardzo zbliżony odcień, ale każdy będzie pokazywał swoją barwę pod innym kątem. Niebieskie kamienie księżycowe potrafią zaskakiwać swoimi odcieniami.

Niebieskie kamienie ksieżycowe, średnica 5 mm.

Zdarza się, że wpadają niemal w kolor fioletowy, a inne – w cyjanowy. Tęczowe z kolei różnią się od siebie wzorem i rozłożeniem barw na tafli kamienia. Oglądanie ich to prawdziwa przyjemność – zdecydowanie się, który jest najpiękniejszy, to naprawdę trudne zadanie.

Tęczowe kamienie księżycowe o średnicy 5 mm.
Tęczowy kamień księżycowy oprawiony wpierścionku ze srebra.

Skąd pochodzi kamień księżycowy i co oznaczają litery AAA w jego opisie?

Jednak kamienie księżycowe różnią się nie tylko ze względu na kolor. Jak z wszystkimi kamieniami naturalnymi bywa, są one lepszej i gorszej jakości. Te najpiękniejsze pochodzą ze Sri Lanki oraz Indii. Wydobywa się je również w innych miejscach na świecie i można je znaleźć nawet w Polsce (w okolicach Jeleniej Góry). Ale jak napisaliśmy – kamień kamieniowi nierówny. Zdarza się, że kolor na powierzchni będzie nikły, albo nie będzie go wcale, a kamień będzie przezroczysty, bądź nie. Niekiedy w opisie kamieni znajdziesz trzy literki AAA, na które warto zwrócić uwagę. Co oznaczają? Dotyczą czystości kamienia i świadczą o jego dobrej jakości.

Kamień księżycowy łezka
Wewnątrz kamienia widocznych jest wiele inkluzji i rys. Mimo tego zachwyca przepiękną niebieską barwą.

O czym więc warto pamiętać? Każdy naturalny kamień ma swoją wewnętrzną strukturę – może mieć rysy i inkluzje (o ich niewielkiej liczbie będzie świadczyć oznaczenie AAA) . To je odróżnia od kamieni syntetycznych. Różnorodność kamieni księżycowych i ich unikalny wygląd stanowią o ich wyjątkowości.

Ich specyficzne zachowanie w świetle powoduje, że wyjątkowo trudno się je fotografuje i z pełnym przekonaniem możemy napisać, że zdjęcia nigdy w stu procentach nie oddadzą prawdziwego piękna kamieni księżycowych.

Kolczyki z żółtego złota z kamieniem księżycowym 4 mm
Niebieski kamień księżycowy oprawiony w żółtym złocie

Dla kogo i na jaką okazję wybrać kamień księżycowy?

Jest on kamieniem urodzinowym czerwca, więc nadaje się idealnie na prezent urodzinowy dla osoby urodzonej w tym miesiącu, a także dla tej, której znakiem zodiaku są Bliźnięta (21.05 – 20.06, niebieski kamień księżycowy) lub Rak (21.06 – 22.07, tęczowy kamień księżycowy). Ale oczywiście nie tylko! Oto kilka pomysłów na różne okazje (a poniżej przykładowe realizacje):

  • Pierścionki zaręczynowe

Dzięki swojej oryginalności kamienie księżycowe pięknie prezentują się w pierścionkach zaręczynowych. Są ciekawą alternatywą dla tradycyjnie wybieranych na zaręczyny diamentów. Pasuje do nich zarówno srebro jak i wszystkie kolory złota.

  • Rocznica ślubu

Choć zwyczajowo pierścionek kupuje się przede wszystkim na zaręczyny, to również rocznica jest wspaniałą okazją do podarowania go kobiecie. Ale może to być również komplet biżuterii, lub drobna zawieszka, którą można nosić na co dzień.

  • Narodziny dziecka

Podarowanie młodej mamie biżuterii z okazji narodzin dziecka jest pięknym zwyczajem. I będzie wspaniałą pamiątką.

  • Urodziny

Jak już wspomnieliśmy będzie się szczególnie nadawał dla osób urodzonych w czerwcu oraz w pierwszej połowie lipca (w zależności od znaku zodiaku). Ale może przecież ucieszyć każdego!

  • Pierwsza komunia

Wybór prezentu z tej okazji bywa często dużym problemem. Dla dziewczynki biżuteria jest zawsze dobrym pomysłem. W zależności od budżetu można zdecydować się na biżuterię ze srebra lub ze złota. Kamień księżycowy na pewno zrobi wielkie wrażenie na obdarowanej, a odpowiednio dobrana biżuteria, może posłużyć jej przez długie lata. Minerał ten dzięki swojej subtelności jest bardzo uniwersalny i pasuje osobom w bardzo różnym wieku.

Przykłady naszych realizacji

Wykonujemy biżuterię ze srebra i białego, żółtego, różowego złota oraz mokume gane. Przykłady naszej biżuterii – pierścionków, zawieszek i kolczyków – możesz obejrzeć klikając tutaj.

Klikając tutaj znajdziesz wszystkie nasze wpisy na temat kamieni księżycowych.

TOP
Koszyk 0