Jak zmierzyć rozmiar pierścionka lub obrączki

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

Po spędzeniu wielu godzin w poszukiwaniu pierścionka zaręczynowego wreszcie udało Ci się znaleźć ten jedyny. Jest dokładnie taki, jaki powinien być. Masz już wybrany materiał i kamień. W zasadzie możesz kupować, ale… nie znasz rozmiaru pierścionka. I nie wiesz za bardzo co teraz zrobić, jaką metodę wybrać. Ba, nie wiesz w sumie jakie są metody zmierzenia rozmiaru. Spokojnie, spieszymy z pomocą! W tym wpisie dowiesz się jakie są sposoby na zmierzenie palca i wybranie odpowiedniego rozmiaru. I przede wszystkim jak to zrobić w tajemnicy. Ale najpierw musimy sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie:

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Zwyczajowo w Polsce pierścionek zaręczynowy (a później obrączkę) nosi się na palcu serdecznym prawej ręki. Warto o tym pamiętać, jeśli przyszła narzeczona jest innej narodowości, ponieważ w większości państw na świecie pierścionek zaręczynowy zakłada się na lewą dłoń. Dlaczego to takie ważne? Palce dłoni dominującej (czyli prawej u osób praworęcznych i lewej u leworęcznych) mają zazwyczaj nieco większy rozmiar. Wiemy już który palec mierzyć, więc do dzieła!

Mierzenie rozmiaru pierścionka u złotnika za pomocą rygla miarowego

Najlepszym rozwiązaniem jest użycie profesjonalnych miarek, które widać na filmie powyżej. Zakładam jednak, że wszystko robimy w tajemnicy i staramy się zdobyć rozmiar nie wzbudzając żadnych podejrzeń. Najdokładniejszego i najrzetelniejszego pomiaru dokona złotnik lub jubiler. Ale żeby mógł to zrobić, musi dostać do ręki pierścionek, na podstawie którego oceni rozmiar. Twoje zadanie będzie więc polegać na wykradnięciu pierścionka, który musi spełniać dwa zasadnicze warunki: musisz wiedzieć, na którym palcu jest zwykle noszony i mieć pewność czy jest często używany, czy od dłuższego czasu zalega w pudełku na biżuterię. Masz pierścionek? No to teraz biegiem do złotnika!

Posługując się ryglem miarowym (zwanym również rygielmiarką) złotnik ustali rozmiar pierścionka.
Na ryielmiarce znajdują się dwa rzędy liczb. Czerwone pokazują wewnętrzny obwód pierścionka, a czarne odpowiadający mu rozmiar w polskiej skali. Na zdjęciu pokazany jest zatem pierścionek o rozmiarze 11/51 mm obwodu.

Mierzenie rozmiaru pierścionka za pomocą suwmiarki

Jeśli mieszkasz w małej miejscowości i w okolicy nie pracuje żaden złotnik, ani nie ma sklepu z biżuterią, to nie załamujesz rąk, tylko odnajdujesz suwmiarkę i mierzysz nią wewnętrzną średnicę pierścionka. Możesz samodzielnie odczytać pomiar (poniżej znajdziesz rozwijaną instrukcję jak to zrobić krok po kroku), ale najlepiej dla pewności zrobić również zdjęcie i pokazać je osobie, która ma dla Ciebie wykonać pierścionek.

Pomiar średnicy wewnętrznej pierścionka za pomocą suwmiarki.

Używając suwmiarki warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze nie każdy pierścionek będzie idealnie okrągły, więc warto dokonać pomiaru w dwóch miejscach. Dokonujemy go wysoko (miejsce zaznaczone zielonym kółkiem), unikając zagłębień w suwmiarce (miejsce zaznaczone czerwonym kółkiem), które po złożeniu suwmiarki tworzą okienko.

Zielonym kółkiem zaznaczyliśmy wysokość, na której mniej więcej najlepiej umieścić pierścionek w trakcie pomiaru. Czerwone kółko pokazuje jak NIE mierzyć rozmiaru - w tym miejscu znajduje się wcięcie/zagłębienie w suwmiarce, które zafałszuje pomiar.

Odczytując pomiar z suwmiarki należy przyjrzeć się dwóm wartościom. Po pierwsze sprawdzamy, w którym miejscu wypada zero (zaznaczone czerwonym kółkiem z numerem 1). Z tego miejsca odczytujemy pełne milimetry. W przypadku pierścionka ze zdjęcia, będzie to 16 mm. Następnie patrzymy na dolną część suwmiarki i szukamy, które podziałki środkowej i dolnej części suwmiarki najrówniej się zbiegają i tworzą jedną ciągłą linię.

W przypadku tego pierścionka będzie to linia przy cyfrze 3 na dolnej podziałce, zaznaczona podwójnym kołem z numerem.  Cyfra ta informuje nas o częściach dziesiętnych milimetra czyli 0,3 mm. Średnica pierścionka wynosi zatem 16,3 mm.

Ogromnym ułatwieniem w tej kwestii jest użycie suwmiarki z elektronicznym wyświetlaczem. Poniżej pokazujemy pomiar prawidłowo oraz nieprawidłowo pobrany na takiej suwmiarce.

Umieszczamy pierścionek wysoko:

I mierzymy

Nieprawidłowe umieszczenie pierścionka = nieprawidłowy wynik. W przypadku tego pomiaru jest to różnica trzech rozmiarów w skali polskiej.

Czerwonym kółkiem zaznaczone zostało okienko, o którym wspominałam w pierwszej części artykułu.

Inne metody mierzenia rozmiaru palca

Co robić jeśli nie masz pod ręką ani złotnika, ani sklepu jubilerskiego, ani nawet suwmiarki lub w ogóle nie udało się zdobyć pierścionka? Przede wszystkim nie stresować się, są jeszcze inne metody – mogą być mniej dokładne i są obarczone pewnym ryzykiem, ale może się okazać, że nie ma innego wyjścia i trzeba trochę pokombinować.

Można do tego zaangażować zaufane osoby trzecie i poprosić o pomoc. Jeden z pomysłów podsunęła nam kiedyś klientka, która zamówiła pierścionek dla swojej przyjaciółki. Po prostu namówiła ją, żeby zmierzyły sobie nawzajem palce – tak dla zabawy, żeby po prostu sprawdzić. Można więc poprosić siostrę lub przyjaciółkę, która pod pretekstem kupienia pierścionka dla siebie, zabierze Twoją przyszłą narzeczoną na zakupy i oglądając i przymierzając różne pierścionki obie sprawdzą rozmiary.

Można również zamówić plastikowe miarki – jedną dostaliśmy kiedyś od naszego klienta, który właśnie w ten sposób weryfikował rozmiar palca. Jako że była to osoba ze Stanów Zjednoczonych, miarka jest w skali amerykańskiej. (O różnych skalach rozmiarów pierścionków przeczytasz w tym artykule). Przy sprawdzaniu rozmiaru w ten sposób należy przyjrzeć się kostkom palców. U części osób są one grubsze od paliczków, więc pomiar powinien uwzględniać również to miejsce, żeby pierścionek nie utknął po drodze.

Miarka w skali amerykańskiej.
Miarka na miejscu docelowym.
Pomiar dokonany na kostce.

Ostatnia metoda będzie wymagać od Ciebie pewnej zwinności i zręczności. Można bowiem zmierzyć rozmiar palca w nocy. Gdy Twoja partnerka zaśnie, bierzesz przygotowany uprzednio zwężający się nieco w jedną stronę pasek papieru o szerokości ok 3-5 mm i długości 8-10 cm i sprawdzasz nim obwód palca. I cały czas myślisz o tym co jej powiesz, jak się obudzi w trakcie. A najlepiej wymyśl to wcześniej. Tak na wszelki wypadek. Metoda ta jest bardzo nieprecyzyjna i sami przeprowadziliśmy kilka prób, zanim zbliżyliśmy się do tego, który pokazywała profesjonalna miarka złotnicza. Nie rekomendujemy jej więc i zalecamy posłużyć się nią jedynie w ostatecznej ostateczności, ale mamy świadomość, że może być jedyną możliwą do wprowadzenia w życie.

Utnij pasek papieru szerokości ok. 3-5 mm i długości 8-10 cm i owiń ją wokół palca. Nie napinaj papieru zbyt mocno, żeby się nie zerwał, ale delikatnie przylegał do skóry. Sprawdź również obwód kostki - u niektórych osób są one zdecydowanie szersze i trzeba to uwzględnić przy ustalaniu rozmiaru.
Pasek tworzy papierową obrączkę. Szerszą część umieść na dole, węższą na górze.
Zaznacz linię w miejscu pokazanym na zdjęciach.
Po rozwinięciu paska zmierz odległość od szerokiego końca do zaznaczonej linii. W ten sposób uzyskasz przybliżony obwód wewnętrzny pierścionka.

Jak dobrać rozmiar pierścionka?

Jeśli masz już zmierzoną średnicę albo obwód pierścionka, skorzystaj z naszej tabelki, żeby sprawdzić rozmiar. A jeśli chcesz przeczytać więcej na temat obowiązującej w Polsce skali rozmiarów i dowiedzieć się o innych używanych w Europie i na świecie, kliknij tutaj.

Co jeśli mimo wszystko pomylisz się i źle wybierzesz rozmiar?

Jeśli zamówisz pierścionek u nas, to rozwiązanie jest bardzo proste. Rozmiar naszych pierścionków zmieniamy pierwszy raz za darmo (musisz jedynie pokryć koszty przesyłki w obie strony) i bez limitu czasowego (wiemy, że pierścionki zaręczynowe często kupowane są z dużym wyprzedzeniem). Robiliśmy to już nie raz – najbardziej spektakularna pomyłka to pierścionek za duży o dziewięć rozmiarów.

Więc naprawdę nie denerwuj się, wiemy dobrze, że to nie jest najprostsza sprawa. Warto jedynie pamiętać, że lepiej jeśli pierścionek będzie zbyt ciasny, niż zbyt duży. Łatwiej jest powiększyć rozmiar niż go zmniejszać. Zmniejszenie pierścionka wiąże się zawsze z użycie wysokich temperatur, a nie wszystkie kamienie dobrze to tolerują. W niektórych przypadkach będzie trzeba kamień po prostu najpierw wyjąć, a potem oprawić ponownie. Ale jak pisaliśmy – jest to do zrobienia.

Jeśli nadal masz jakieś pytania lub wątpliwości, napisz do nas – chętnie pomożemy.

Szukasz inspiracji? Obejrzyj nasze tablice z pierścionkami – Pinterest to prawdziwa kopalnia pomysłów!

TOP

Koszyk 0