Zaręczyny
Posted in

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

Po spędzeniu wielu godzin w poszukiwaniu pierścionka zaręczynowego wreszcie udało Ci się znaleźć ten jedyny. Jest dokładnie taki, jaki powinien być. Masz już wybrany materiał i kamień. W zasadzie możesz kupować, ale… nie znasz rozmiaru pierścionka. I nie wiesz za bardzo co teraz zrobić, jaką metodę wybrać. Ba, nie wiesz w sumie jakie są metody zmierzenia rozmiaru. Spokojnie, spieszymy z pomocą! W tym wpisie dowiesz się jakie są sposoby na zmierzenie palca i wybranie odpowiedniego rozmiaru. I przede wszystkim jak to zrobić w tajemnicy. Ale najpierw musimy sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie:

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Zwyczajowo w Polsce pierścionek zaręczynowy (a później obrączkę) nosi się na palcu serdecznym prawej ręki. Warto o tym pamiętać, jeśli przyszła narzeczona jest innej narodowości, ponieważ w większości państw na świecie pierścionek zaręczynowy zakłada się na lewą dłoń. Dlaczego to takie ważne? Palce dłoni dominującej (czyli prawej u osób praworęcznych i lewej u leworęcznych) mają zazwyczaj nieco większy rozmiar. Wiemy już który palec mierzyć, więc do dzieła!

pierścionek zaręczynowy z kamieniem ksieżycowym
Pierścionek zaręczynowy, a później obrączkę, nosi się na palcu serdecznym prawej dłoni.

Zakładam, że wszystko robimy w tajemnicy i staramy się zdobyć rozmiar nie wzbudzając żadnych podejrzeń. Najdokładniejszego i najrzetelniejszego pomiaru dokona złotnik lub jubiler. Ale żeby mógł to zrobić musi dostać do ręki pierścionek, na podstawie którego oceni rozmiar. Twoje zadanie będzie więc polegać na wykradnięciu pierścionka, który musi spełniać dwa zasadnicze warunki: musisz wiedzieć, na którym palcu jest zwykle noszony i mieć pewność czy jest często używany, czy od dłuższego czasu zalega w pudełku na biżuterię. Masz pierścionek? No to teraz biegiem do złotnika!

rygiel miarowy
Posługując się ryglem miarowym (zwanym również rygielmiarką) złotnik ustali rozmiar pierścionka.

Jeśli mieszkasz w małej miejscowości i w okolicy nie pracuje żaden złotnik, ani nie ma sklepu z biżuterią, to nie załamujesz rąk, tylko szukasz suwmiarkę i mierzysz nią wewnętrzną średnicę pierścionka. Możesz samodzielnie odczytać pomiar, ale najlepiej zrobić zdjęcie i pokazać je osobie, która ma dla Ciebie wykonać pierścionek.

Nie każda suwmiarka ma elektroniczny wyświetlacz. Dlatego jeśli nie masz pewności, jak odczytać długość średnicy wewnętrznej pierścionka, zrób zdjęcie.

Co robić jeśli nie masz pod ręką ani złotnika, ani sklepu jubilerskiego, ani nawet suwmiarki lub w ogóle nie udało się zdobyć pierścionka? Przede wszystkim nie stresować się, są jeszcze inne metody – mogą być mniej dokładne i są obarczone pewnym ryzykiem, ale może się okazać, że nie ma innego wyjścia i trzeba trochę pokombinować.

Można do tego zaangażować zaufane osoby trzecie i poprosić o pomoc. Jeden z pomysłów podsunęła nam kiedyś klientka, która zamówiła pierścionek dla swojej przyjaciółki. Po prostu namówiła ją, żeby zmierzyły sobie nawzajem palce – tak dla zabawy, żeby po prostu sprawdzić. Można więc poprosić siostrę lub przyjaciółkę, która pod pretekstem kupienia pierścionka dla siebie, zabierze Twoją przyszłą narzeczoną na zakupy i oglądając i przymierzając różne pierścionki obie sprawdzą rozmiary.

Utnij pasek papieru szerokości ok. 3-5 mm i długości 10 cm i owiń ją wokół palca. Nie napinaj papieru zbyt mocno, żeby się nie zerwał, ale delikatnie przylegał do skóry. Sprawdź również obwód kostki - u niektórych osób są one zdecydowanie szersze i trzeba to uwzględnić przy ustalaniu rozmiaru.

Ostatnia metoda będzie wymagać od Ciebie pewnej zwinności i zręczności. Można bowiem zmierzyć rozmiar palca w nocy. Gdy Twoja partnerka zaśnie, bierzesz przygotowany uprzednio pasek papieru o szerokości ok 3-5 mm i długości 10 cm i sprawdzasz nim obwód palca. I cały czas myślisz o tym co jej powiesz, jak się obudzi w trakcie. A najlepiej wymyśl to wcześniej. Tak na wszelki wypadek. Do samodzielnego zmierzenia rozmiaru pierścionka służą również dostępne w Internecie specjalne miarki. Ale umówmy się – jak Cię z tym przyłapie w nocy, to już naprawdę się nie wywiniesz.

Na zdjęciach końce paska papieru trochę się mijają, żeby wyraźnie było widać miejsce zetknięcia się. Robiąc pomiar samodzielnie pilnuj, żeby się dokładnie zakryły i stworzyły papierową obrączkę. Zaznacz pisakiem miejsce zetknięcia się.

Co jeszcze warto wiedzieć w kwestii pierścionków zaręczynowych?

Po ślubie losy pierścionków bywają bardzo różne. Ich miejsce zajmują obrączki, więc pierścionki muszą zwykle zadomowić się na innym palcu – często jest to po prostu palec serdeczny u drugiej ręki. Ale zdarza się, że pierścionek jest noszony na jeszcze innym palcu, albo po prostu staje się biżuterią noszoną okazjonalnie, a większość czasu spędza grzecznie schowany w pudełku. Jest jeszcze jedno rozwiązanie, a mianowicie można nosić pierścionek i obrączkę na tym samym palcu. Nie zawsze jest to rozsądna decyzja – jeśli nie są do siebie dobrze dopasowane, to ocierając się o siebie mogą się wzajemnie rysować i uszkadzać. Na szczęście coraz częściej można dobrać obrączkę jako zestaw do pierścionka. Również u nas znajdziesz taką obrączkę, jako komplet dla pierścionków z kolekcji Chevron.

obrączki miarowe
Gdy już wspólnie będziecie wybierać obrączki, najlepiej sprawdźcie rozmiary palców u złotnika. Są dwa typy obrączek miarowych - wąskie, które sprawdzą sie w zupełności przy mierzeniu rozmiaru pod pierścionek. Te które pokazujemy na zdjęciu są zdecydowanie szersze i pozwalają dokładnie ustalić rozmiar obrączek ślubnych.

Jeśli zdecydujesz się na zakup pierścionka przez Internet, prędzej czy później możesz trafić na platformy zagraniczne zajmujące się sprzedażą biżuterii czy w ogóle rękodzieła. Takim miejscem jest na przykład Etsy. Przez to, że zrzesza ona sprzedawców z całego świata, nie znajdziesz tam polskiej skali rozmiarów. W takiej sytuacji musisz znaleźć odpowiednik w tabeli rozmiarów – możesz skorzystać z naszej tabelki, ale możesz również zapytać sprzedawcę, który z pewnością pomoże Ci w przeliczeniu.

tabela rozmiarów pierścionków
Jeśli kupujesz biżuterię przez Internet na zagranicznych portalach, możesz porównać różne skale rozmiarów w naszej tabeli.

Co jeśli mimo wszystko pomylisz się i źle wybierzesz rozmiar?

Jeśli zamówisz pierścionek u nas, to rozwiązanie jest bardzo proste. Zmieniamy rozmiar naszych pierścionków za darmo – musisz jedynie pokryć koszty przesyłki w obie strony. Robiliśmy to już nie raz – najbardziej spektakularna pomyłka to pierścionek za duży o siedem rozmiarów. Więc naprawdę nie denerwuj się, wiemy dobrze, że to nie jest najprostsza sprawa. Warto jedynie pamiętać, że lepiej jeśli pierścionek będzie zbyt ciasny, niż zbyt duży. Łatwiej jest powiększyć rozmiar niż go zmniejszać. Zmniejszenie pierścionka wiąże się zawsze z użycie wysokich temperatur, a nie wszystkie kamienie dobrze to tolerują. W niektórych przypadkach będzie trzeba kamień po prostu najpierw wyjąć, a potem oprawić ponownie. Ale jak pisaliśmy – jest to do zrobienia.

Jeśli nadal masz jakieś pytania lub wątpliwości, napisz do nas – chętnie pomożemy.

Szukasz inspiracji? Obejrzyj nasze tablice z pierścionkami – Pinterest to prawdziwa kopalnia pomysłów!

Dołącz do dyskusji

ACCOUNT
LISTA ŻYCZEŃ
LISTA ŻYCZEŃ
Zaloguj się
Utwórz konto

Na adres e-mail zostanie wysłany odnośnik do ustawienia nowego hasła.

Twoje dane osobowe zostaną użyte do obsługi twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do twojego konta i dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

Odzyskiwanie hasła

Zgubiłeś swoje hasło? Wprowadź swoją nazwę użytkownika lub adres e-mail. Otrzymasz link do utworzenia nowego hasła e-mailem.

TOP

Koszyk 0