Jak zmierzyć rozmiar pierścionka lub obrączki

Jak dobrać rozmiar pierścionka?

Wiesz już jak zmierzyć rozmiar pierścionka? (Jeśli nie to kliknij od razu tutaj). A wiesz jak do tych wymiarów prawidłowo dobrać rozmiar w polskiej skali? Ostatnio kilka razy zdarzyło się, że nasi klienci dokonali prawidłowych pomiarów, ale nie wiedzieli co dalej z tymi liczbami zrobić. Stąd nasz pomysł na nowy wpis 🙂 Uproszczoną tabelę rozmiarów znajdziesz na dole strony.

Jaka skala rozmiarów obowiązuje w Polsce?

Zacznijmy od tego, że na świecie nie ma jednej uniwersalnej skali rozmiarów. Szczęśliwie w Polsce i niemal całej Europie obowiązują dość podobne zasady jej określania. Zupełnie inaczej wygląda to w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a jeszcze inaczej w Wielkiej Brytanii (jest to najbardziej nieprecyzyjna skala z jaką przyszło nam się, nomen omen, zmierzyć w naszej pracowni – nie jest numeryczna, tylko alfabetyczna).

W Polsce korzystamy ze skali szwajcarskiej (która obowiązuje również m.in. we Włoszech, Hiszpanii i Holandii). Zasada jej działania jest bardzo prosta. Rozmiar pierścionka oblicza się z obwodu palca (i jednocześnie wewnętrznego obwodu pierścionka) i odejmuje się od niego 40. I to już 🙂 Oto przykład dla obwodu 55 m:

55 (obwód) – 40 = 15 (rozmiar skali polskiej)

Dlaczego trzeba odjąć 40? Dlatego, że w praktyce nie wykonuje się pierścionków o wewnętrznym obwodzie mniejszym niż 40. Nawet roczne dzieci mają zwykle większy rozmiar.

Sam obwód z kolei to gotowy rozmiar w większości państw europejskich 🙂

Jaki to rozmiar pierścionka?

Co jednak, jeśli znamy nie obwód, a średnicę wykradzionego potajemnie pierścionka? Tutaj sprawa jest nieco bardzie skomplikowana i najlepiej posłużyć się wówczas tabelą, ponieważ wewnętrzna średnica pierścionka NIE JEST rozmiarem. Dokładne instrukcje jak dokonać pomiaru suwmiarką (albo innymi metodami) znajdziesz w tym artykule.

Pomiar średnicy wewnętrznej pierścionka za pomocą suwmiarki.

Bardzo rozbudowana tabela jest dostępna na stronie angielskiej Wikipedii (i warto z niej skorzystać przy szukaniu rozmiaru), ale można się też skontaktować z twórcą biżuterii – każdy na pewno doradzi i pomoże przy prawidłowym określeniu rozmiaru (z nami możesz się skontaktować tutaj, lub przez messengera lub DM na Instagramie – linki znajdziesz na dole strony). Poniżej prezentujemy uproszczoną tabelę z rozmiarami w skali polskiej, a na końcu artykułu tabelę z rozmiarami w różnych skalach obowiązujących na świecie. Może się przydać, jeśli planujesz zamawiać pierścionek u twórcy sprzedającego biżuterię na Etsy.

Pozostałe skale

Skala amerykańska

Skala amerykańska jest oparta na calach (równych 2,54 cm) i zaczyna się od obwodu 36,5 mm (co w polskiej skali byłoby rozmiarem -3,5). Kolejne rozmiary różnią się o 0,1 cala, czyli 2,54 mm lub 2,5 rozmiaru w skali polskiej. Dla większej precyzji używa się więc również połówek i ćwiartek rozmiaru. I tak polski rozmiar 10 to amerykański 5 1/4. Skala używana jest głównie w USA, Kanadzie i Meksyku.

Miarka profesjonalna w skali amerykańskiej.
Miarka w skali amerykańskiej do samodzielnego dokonania pomiaru w domu.

Skala brytyjska

Czyli najbardziej szalona skala z jaką się spotkaliśmy! Początkowo była oparta na dzieleniu cala przez 64, obecnie z calami się trochę rozjeżdża. Rozmiary są określane literami i różnią się od siebie o 1,25 mm obwodu. Używa się w niej również połówek i ćwiartek (np. L3/4), a po dojechaniu do litery Z również kontynuuje się przez dodanie liczby – Z1, Z2 itd. Tabele skali brytyjskiej dostępne w internecie mają jedną cechę wspólną – nie pokrywają się z innymi tabelami 🙂 Skala używana jest w Zjednoczonym Królestwie, Irlandii i w Australii.

tabela rozmiarów pierścionków

Dołącz do dyskusji

TOP

Koszyk 0