Kamienie szlachetne

Czy pierścionek zaręczynowy musi być z diamentem?

Odpowiedź jest bardzo prosta: nie. Pierścionek zaręczynowy powinien być z takim kamieniem, który najbardziej spodoba się Tobie i Twojej przyszłej narzeczonej.

I na tym w zasadzie można by zakończyć, ale pewnie zastanawiasz się teraz: jeśli nie diament, to co? I właśnie o tym będzie ten artykuł 🙂 Napiszemy więcej: nie tylko ten jeden artykuł, ponieważ rozpoczynamy krótką serię wpisów, które będą dotyczyły kamieni, którym warto przyjrzeć się bliżej, przed wyborem pierścionka zaręczynowego.

Część 1.

Alternatywy dla diamentów – poznaj trzy naturalne i syntetyczne białe kamienie

pierścionek zaręczynowy z diamentami
Pierścionek z białego złota z diamentami o średnicy 4 i 1 mm

Nie każdy diament jest brylantem, ale każdy brylant jest diamentem. Diament to minerał, który ma bardzo szerokie zastosowanie. Najbardziej kojarzymy diamenty z jubilerstwem (i zaręczynami). I w tej dziedzinie najczęściej spotkamy się z brylantami, czyli diamentami w szlifie brylantowym.

Jeśli nie po drodze Ci z tradycją i nie planujesz kupować diamentów, ale jednocześnie szukasz uniwersalnej biżuterii, która będzie pasować do wszystkich kolorów, to czas na zapoznanie się z kilkoma pięknymi i ciekawymi alternatywami. W dodatku jeśli zależy Ci na dużym kamieniu, to możesz w ten sposób zaoszczędzić naprawdę sporą kwotę i wydać ją na wspólne ekskluzywne wakacje. Nie oszczędzając jednocześnie na walorach estetycznych.

grafika opisująca alternatywy dla diamentu: cyrkon, biały szafir i moissanit
Alternatywą dla diamentu są trzy białe, transparentne kamienie: cyrkon (nie mylić z cyrkonią!), biały szafir oraz moissanit.

Cyrkon

Zapomnij od razu o cyrkoniach. Są to syntetyczne zamienniki dla diamentu, produkowane masowo. Są bardzo popularne w sieciówkach jubilerskich ze względu na cenę – koszt jednej cyrkonii waha się od kilku groszy do kilku złotych w zależności od wielkości kamienia.

Jest jednak kamień, którego nazwa różni się tylko dwiema ostatnimi literami, a zyskujesz coś znacznie, znacznie ciekawszego. Cyrkon, bo to o nim mowa, to kamień naturalny, występujący w różnych kolorach. Ale nas oczywiście interesuje jego biała, przezroczysta odmiana. Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że cyrkon to kamień urodzinowy grudnia, więc jeśli Twoja przyszła narzeczona urodziła się właśnie w tym miesiącu, to może być to poważny kandydat do bycia główną gwiazdą pierścionka zaręczynowego.

pierścionek z białym szafirem
Pierscionek z cyrkonem, średnica kamienia 5 mm
srebrny pierścionek z cyrkonem
Pierścionek z cyrkonem, średnica kamienia 5 mm

Biały szafir

Naszą ulubioną alternatywą dla diamentów jest biały szafir. Tak tak, szafiry występują w różnych kolorach – są nie tylko niebieskie! Odróżnia go od diamentu przede wszystkim brak ognia, czyli jest to kamień zupełnie biały. I tę jego cechę właśnie najbardziej w nim lubimy. W połączeniu z dobrą czystością minerału i odpowiednim szlifem, zachwyca swoją delikatnością i subtelnością. Brak ognia powoduje, że białe szafiry są zimniejsze w odcieniu i mają bardziej dystyngowany wygląd. Co może być pożądane przez osoby, których nie przekonuje migotanie diamentów.

Można wybrać pomiędzy szafirem naturalnym oraz syntetycznym, czyli stworzonym w warunkach laboratoryjnych. Posiada on te same właściwości fizyczne i chemiczne co naturalny odpowiednik, ale jest za to pozbawiony wewnętrznych inkluzji i odznacza się większą czystością.

pierścionek ze srebra z białym szafirem
Pierścionek z syntetycznym białym szafirem, średnica kamienia 5 mm

To gra barw, efekt wielobarwnych migotliwych refleksów, powstałych w wyniku zjawiska rozszczepienia światła. Jest ono uzyskiwane dzięki odpowiedniemu oszlifowaniu kamienia.

pierścionek zaręczynowy z białym szafirem
Pierścionek z syntetycznym białym szfirem, średnica 5 mm
pierścionek tension z białym szafirem
Pierścionek z naturalnym białym szafirem, średnica 2,5 mm

Moissanit

Ostatni kamień, o którym chcemy napisać, to moissanit. Jest on już dobrze znany zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. W Polsce póki co mało popularny, ale powoli toruje sobie drogę do serc polskich klientów. Jest to minerał bardzo rzadki, odkryty stosunkowo niedawno, bo pod koniec XIX wieku (w kraterze po meteorycie) i w wyglądzie wykazuje bardzo duże podobieństwo do diamentu.

Jest przeciwieństwem białego szafiru, ponieważ ma jeszcze więcej ognia i mocniejszą brylancję niż same diamenty! Jest więc na pewno idealny dla osób, które lubią to, co nazywamy profesjonalnie ogniem, a z języka angielskiego blingiem, czyli błyszczącymi, migotliwymi refleksami.

Na tym podobieństwa do diamentów się nie kończą. Są wyjątkowo trwałe i wytrzymałe – ich twardość przewyższa szafiry i rubiny, i jest niewiele mniejsza od  diamentów.

pierścionek z moissanitem
Pierścionek z syntetycznym moissaniem, średnica 5 mm

Zobacz przykłady naszych realizacji

Pierścionki zaręczynowe są nie tylko z diamentami. Diamenty są nie tylko w pierścionkach zaręczynowych. Chociaż z wielką przyjemnością pracujemy z innymi białymi kamieniami, to w naszej biżuterii diamenty pojawiają się coraz częściej.

Pierścionki zaręczynowe
Kamień księżycowy i diament w minimalistyczne, nowoczesnej oprawie.
Zobacz galerię
Kolekcja Minimalistyczna
Pierścionek z białego złota z diamentem
Idź do sklepu
Minimalistyczne kolczyki
Cyrkonia, cyrkon czy diament? Wybór należy do Ciebie!
Idź do sklepu
Zaprojektuj z nami coś nowego
Wybierz samodzielnie kamień, który oprawimy w pierścionku. Zrealizuj z nami nowy projekt, dopasowany do Twoich potrzeb.
Czytaj więcej
Nietypowe obrączki
Obrączki z kolekcji Chevron, ze srebra lub złota, z dodanym diamentem.
Idź do sklepu
Szukasz pierścionka zaręczynowego
ale nie wiesz, jak sprawdzić rozmiar palca? Skorzystaj z naszego poradnika na blogu.
Czytaj więcej
Previous slide
Next slide

Pierścionki zaręczynowe

Kamień księżycowy i diament w minimalistycznej, nowoczesnej oprawie.

Kolekcja minimalistyczna

Pierścionek z białego złota z diamentem.

Minimalistyczne kolczyki

Cyrkonia, cyrkon czy diament? Wybór należy do Ciebie!

Zaprojektuj z nami coś nowego!

Wybierz samodzielnie kamień, który oprawimy w pierścionku. Zrealizuj z nami nowy projekt, dopasowany do Twoich potrzeb.

Nietypowe obrączki

Obrączki z kolekcji Chevron, ze srebra lub złota, z dodanym diamentem.

Pierścionek czy obrączka?

Obrączka z kolekcji Chevron, którą możesz nosić razem z pierścionkiem zaręczynowym, lub prosty, delikatny i oryginalny pierścionek.

Pierścionek z białym szafirem

Zimny i dystyngowany wygląd, idealny dla osób, które nie przepadają za migotaniem, ale szukają eleganckiej i uniwersalnej biżuterii.

Pierścionek z cyrkonem

Zapomnij o cyrkoniach! Wybierz przepiękny naturalny biały kamień, dzięki któremu Twój pierścionek stanie się wyjątkowy.

Złoty pierścionek z moissanitem

Szukasz błyszczącej alternatywy dla diamentu? Najwięcej ognia i migotania znajdziesz w moissanicie.

Szukasz pierścionka zaręczynowego

ale nie wiesz, jak sprawdzić rozmiar palca? Skorzystaj z naszego poradnika na blogu

Dołącz do dyskusji

ACCOUNT
LISTA ŻYCZEŃ
LISTA ŻYCZEŃ
Zaloguj się
Utwórz konto

Na adres e-mail zostanie wysłany odnośnik do ustawienia nowego hasła.

Twoje dane osobowe zostaną użyte do obsługi twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do twojego konta i dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

Odzyskiwanie hasła

Zgubiłeś swoje hasło? Wprowadź swoją nazwę użytkownika lub adres e-mail. Otrzymasz link do utworzenia nowego hasła e-mailem.

TOP

Koszyk 0