Strefa wiedzy

Jak dbać o pierścionek zaręczynowy?

Każda biżuteria z czasem traci swój piękny wygląd z dnia zakupu. Na powierzchni pojawiają się widoczne gołym okiem zarysowania, pod kamieniem zbiera się brud. Dlaczego tak się dzieje? Czy istnieją sposoby na zachowanie pierścionka zaręczynowego w idealnym stanie?

Pierścionek zaręczynowy to biżuteria wyjątkowa nie tylko ze względów sentymentalnych. Nosi się go w zasadzie codziennie niekiedy przez wiele, wiele lat. Jest to (podobnie jak obrączki) biżuteria, która towarzyszy nam cały czas, we wszystkich czynnościach w domu i w pracy. Jeździ z nami na urlopy, koncerty, konferencje i w delegacje. W związku z tym jest narażony na działanie przeróżnych czynników zewnętrznych, jak żadna inna ozdoba. Dlatego warto przyjrzeć się temu, z jakimi zagrożeniami może się spotkać i co może negatywnie wpłynąć na jego wygląd oraz trwałość.

Rysy, ryski i zarysowania

Mat, satyna czy poler? Niezależnie od tego jaką formę wykończenia wybierzesz przy zakupie, z czasem niestety trudno będzie określić, jakie było ono pierwotnie. Ostatecznie czeka je ten sam końcowy efekt – lekko błyszcząca powierzchnia pokryta wieloma drobnymi ryskami.

Regularnie noszony pierścionek lub obrączka z czasem pokrywają sie siatką mniejszych i większych rys, które zastępują pierwotne wykończenie powierzchni metalu. Na zdjęciu obrączka, której powierzchnia była satynowa.

Dlaczego się tak dzieje?

Pierścionek w trakcie noszenia ma styczność z wieloma materiałami, które są od niego twardsze. Bezpośredni kontakt ze szkłem, ceramiką czy metalowymi elementami (jak na przykład poręcze, drążki itp.) będzie skutkował powstawaniem zarysowań, które pokryją w pierwszej kolejności te powierzchnie, które są najbardziej narażone na interakcje z przedmiotami, czyli przede wszystkim od wewnętrznej strony dłoni. Czy można tego uniknąć? W zasadzie nie – nawet bardzo uważając.

Brudy, plamy i przebarwienia

Jeśli nosisz pierścionek cały czas i nie zdejmujesz go nawet do mycia, musisz się przygotować na to, że z czasem (i nastąpi to raczej prędzej niż później), pod kamieniem zbierze się warstwa brudu. W składzie tego osadu będzie niewątpliwie mydło, zacieki z wody, tłuszcz z kremów (ale również taki osadzający się w trakcie gotowania) i martwy naskórek. Wszystko to razem spowoduje, że transparentny kamień przestanie wyglądać atrakcyjnie i straci swój blask.

Kamień jest od spodu całkowicie pokryty warstwą osadu. Na metalu po obu stronach oprawy również widoczne zabrudzenia.

Brud, który zgromadzi się pod kamieniem nie pozwoli na swobodne przechodzenie światła – kamień stanie się matowy i ciemniejszy. W rezultacie samodzielne usunięcie zabrudzeń stanie się karkołomnym zadaniem i najpewniej oczyszczeniem kamienia będzie musiał się zająć złotnik.

Warstwa brudu znajdująca się wokół kamienia powoduje, że światło nie może swobodnie przez niego przebiegać. Przez to kamień wydaje się być mętny.

Negatywny wpływ na wygląd pierścionka może mieć również chemia używana do sprzątania. Skład takich produktów jest często skomplikowany i trudno przewidzieć czy i w jaki sposób wejdzie w interakcję z metalem i kamieniem.

Aktywność fizyczna i wypadki przy pracy

Każdemu może się zdarzyć, że pierścionek wypadnie z ręki i uderzy o twardą powierzchnię (taką jak umywalka czy płytki na podłodze). Pomijając takie przypadki, są okoliczności, w których ryzyko uszkodzenia mechanicznego jest większe. Każda aktywność fizyczna zakładająca kontakt z narzędziami i sprzętami może potencjalnie przyczynić się do pogorszenia stanu powierzchni metalu, a przy odrobinie pecha – również poważniejszemu uszkodzeniu. Ryzyko takie niesie praca w ogrodzie lub warsztacie, wizyta na siłowni czy w klubie fitness oraz wszelkie sporty kontaktowe.

Wyjazd na urlop też może nieść pewne zagrożenia dla pierścionka zaręczynowego, niezależnie od tego czy wybierzesz aktywne spędzanie czasu (na przykład w górach), czy leniuchowanie na plaży (kontakt biżuterii z piaskiem oraz słoną wodą).

Niewłaściwe przechowywanie i długie przerwy w noszeniu

Duże znaczenie ma również przechowywanie biżuterii. Warto wyrobić sobie odruch zdejmowania pierścionka na czas tych czynności, których przykłady wymieniliśmy powyżej. Należy jednak pamiętać, żeby nie odkładać go wówczas luzem na blacie czy stole, z którego może z łatwością spaść (lub być zrzuconym, na przykład przez kota). Nie powinien on również przebywać długo w łazience, gdzie jest narażony na działanie wilgoci – jest to szczególnie ważne w przypadku srebra.

Po lewej srebrny pierścionek noszony sporadycznie, przechowywany w zamkniętym pudełku. Po prawej również srebrny pierścionek pozostawiony w otwartym pudełku, nieużywany przez kilkanaście miesięcy.

Jeśli z jakichś przyczyn musisz zrezygnować z noszenia swojego pierścionka, postaraj się zapewnić jak najlepsze warunki przechowywania. Każda biżuteria, nie tylko pierścionek zaręczynowy, najlepiej zniesie ten czas w swoim przeznaczonym tylko do tego celu pudełku.

Odłożenie złotej biżuterii na dłuższy czas nie będzie skutkować niepożądanymi efektami, ale srebrna biżuteria wystawiona na działanie powietrza i wilgoci szybko pociemnieje – na powierzchni metalu wytworzą się siarczki srebra, które sprawią, że będzie on wyglądał po prostu brzydko. Warto pamiętać, że jest to zjawisko naturalne – zachodząca na powierzchni srebra reakcja chemiczna nie jest związana w żaden sposób z gorszą jakością użytego stopu.

Od lewej: pierścionek ze srebra - rodowany; obrączka ze srebra - nierodowana, noszona sporadycznie i odświeżona przed kilkonastoma tygodniami; obrączka otwarta ze srebra, przechowywana w pudełku przez kilkanaście miesięcy, nienoszona.

Sposobem zabezpieczenia się na taką ewentualność jest kupowanie biżuterii pokrytej warstwo białego rodu. Na czas noszenia zapewni on pierścionkowi nieco lepszą ochronę przed zarysowaniami, a w dłuższej perspektywie ochroni go przed ciemnieniem.

Jak dbać o pierścionek zaręczynowy?

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak uniknąć błędów w pielęgnacji i zapewnić pierścionkowi piękny wygląd jak najdłużej, pobierz nasz bezpłatny poradnik. Jeśli potrzebujesz porady – pisz śmiało! Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Jeśli właśnie szukasz pierścionka zaręczynowego i masz jakieś pytania lub wątpliwości, również nie wahaj się tylko pisz do nas tutaj, bezpośrednio na maila studio@slowsilver.pl lub na Messenegera. Poniżej znajdziesz nasze inne wpisy na blogu, które mogą pomóc w tej ważnej decyzji, jaką jest wybór pierścionka zaręczynowego:

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

Czy pierścionek zaręczynowy musi być złoty?

Czy pierścionek zaręczynowy musi być z diamentem?

Jaki kamień wybrać?

TOP

Koszyk 0