Kamień księżycowy

Niebieski kamień księżycowy

O kamieniu księżycowym moglibyśmy opowiadać na okrągło. O biżuterię z tym minerałem pytacie najczęściej, dlatego postanowiliśmy stworzyć dodatkowe artykuły na jego temat, żeby pokazać ich niesamowitą różnorodność i hipnotyzujący urok. Ten wpis będzie poświęcony niebieskim kamieniom księżycowym – kolejny, który znajdziecie tutaj, dotyczy tęczowych kamieni księżycowych.

Niebieski czyli jaki?

Kamienie księżycowe występują w bardzo różnych odcieniach niebieskiego – od granatowo-fioletowego aż po turkusowo-cyjanowy. Zdążyliśmy już zauważyć, że każdy z odcieni ma swoich wielbicieli i czasami kamień, którego nikt nie chce przez długie tygodnie, nagle znajduje swojego ukochanego człowieka 🙂

Jako że zarówno kolory jak i same kamienie księżycowe trudno opisać słowami, stawiamy tu przede wszystkim na zdjęcia opatrzone naszymi krótkimi komentarzami. Wszystkie przykłady to okrągłe fasetowane kamienie o średnicy 5 mm (takich używamy najczęściej). Każde zdjęcie przedstawia jeden egzemplarz sfotografowany pod różnymi kątami. Znaczna część pokazanych tutaj kamieni nie jest już dostępna (ale mamy wiele innych 🙂 Kamienie księżycowe używane do naszej biżuterii wybiera się na podstawie zdjęć przygotowanych w taki właśnie sposób.

Niebieskie kamienie ksieżycowe, średnica 5 mm.
Pod pewnymi kątami każdy kamień księżycowy jest całkowicie transparentny i nie pokazuje swoich niezwykłych właściwości.

Granatowo-fioletowy

Zwykle gdy dostajemy nową partię kamieni, jesteśmy w stanie wyselekcjonować z nich kilka grup o zbliżonych odcieniach lub przejściach tonalnych. Tą najliczniejszą są zwykle kamienie o bardzo ciemnym odcieniu, wpadającym miejscami w kolor granatowy, który w niektórym oświetleniu ma niemal atramentowo-fioletową nutę.

Co ciekawe, kamienie te zwykle są bardziej białe, a kolor (mimo że ciemny) jest dość transparentny, więc pod kolorową taflą widać zarysowane fasety. Są to egzemplarze niekiedy kapryśne i w niektórych warunkach oświetleniowych pokazują swój kolor bardzo oszczędnie.

Niebieskości, błękity, turkusy, cyjany!

Druga grupa kamieni pokazuje zupełnie inne odcienie. Są jaśniejsze, często wpadające nieco w turkus czy cyjan. Charakteryzują się większą intensywnością koloru i mniejszą transparentnością (fasety są mniej widoczne pod kolorową taflą). Dość powszechnym zjawiskiem w ich przypadku jest też to, że na ich powierzchni przenikają się dwa różne odcienie niebieskiego.

Kamienie z fantazją

Do ostatniej grupy kamieni należą te, na których powierzchni dzieją się dość niesamowite rzeczy. Mamy tu więc przynajmniej dwa odcienie koloru niebieskiego, które nie przechodzą płynnie jeden w drugi, ale układają się w fantazyjne wzory.

Zobacz przykłady naszych realizacji

Wykonujemy biżuterię ze srebra i białego, żółtego, różowego złota oraz mokume gane. Przykłady naszej biżuterii – pierścionków, zawieszek i kolczyków – możesz obejrzeć klikając tutaj.

TOP
Koszyk 0