Mokume gane

Czym jest mokume gane?

Opublikowaliśmy już kilka wpisów o mokume gane, ale zdaliśmy sobie sprawę, że w zasadzie nie odpowiedzieliśmy w nich na podstawowe pytanie: co to jest mokume gane? Czas nadrobić zaległości!

Pierścionek z mokume gane (trawione i oksydowane srebro + różowe złoto) z aleksandrytem

Co to jest mokume gane?

Mokume gane to XVII-wieczna japońska technika łączenia metali, wynaleziona przez Shoami Denbei. Pierwotnie wykorzystywana była do wytwarzania samurajskich mieczy – katan. Miecze wykonane tą techniką nie miały być bronią, ale raczej symbolem statusu. Materiał powstaje w wyniku łączenia cienkich płytek przynajmniej dwóch różnych metali, które poddane obróbce termicznej nie tworzą stopu, ale łączą się ze sobą w coś, co w naszej pracowni zyskało miano lasagne. Taka sztabka wykonana z kilkunastu spojonych ze sobą płytek jest na dalszych etapach poddawana naprzemiennie różnym zabiegom – młotkowaniu, walcowaniu, skręcaniu, wielokrotnemu (bardzo uważnemu) wygrzewaniu i nawiercaniu. Wszystkie te etapy pozwalają uzyskać wzór przypominający swoim układem słoje drewna – do tego nawiązuje nazwa samej techniki: moku to drewno, me – oko, a gane – metal.

Technika stała się mniej popularna pod koniec XIX wieku. Ze względu na upadek klasy samurajów, siłą rzeczy, przestano produkować samurajskie miecze, a mokume gane zostało zaadoptowane do produkcji innych przedmiotów. Nie cieszyła się już jednak taką popularnością.

Lasagne z płytek srebra i różowego złota przygotowana do ściśnięcia pod prasą hydrauliczną i poddania wysokim temperaturom.

Ciekawym okresem dla tej techniki było przeniesienie jej na grunt europejski. Około 1877 roku Edward C. Moor (Tiffany & Co) rozpoczął nad nią eksperymenty, które zaowocowały wieloma przepięknymi przedmiotami, takimi jak wazony czy papierośnice. Przykłady realizacji można znaleźć klikając tutaj i tutaj (na dole strony umieszczonej w pierwszym linku są też krótkie filmy pokazujące kolejne etapy powstawania mokume gane, więc po przeczytaniu tekstu i obejrzeniu naszych zdjęć, zachęcamy do zajrzeniu również do tej serii video 🙂 

Technika została nieco zapomniana w XX wieku. W Japonii było coraz mniej osób znających tajniki produkcji. Do łask zaczęło powoli wracać w latach 70-tych gdy Hiroko Sato Pijanowski zaczęła jej uczyć swoich uczniów w Stanach Zjednoczonych. Tam też znajdziemy obecnie wielu mistrzów mokume gane (linki do naszych ulubionych twórców znajdują się na dole strony – warto tam zajrzeć i nacieszyć oczy). Część z nich chętnie dzieli się wiedzą na jego temat na YouTube (fenomen amerykańskich rzemieślników i złotników – z zasobów ich umiejętności i wiedzy można korzystać bezpłatnie na całym świecie).

Grzanie

W Polsce technika jest mało znana i rzadko wykorzystywana. Jest ona czaso- i pracochłonna. Trudno znaleźć kogoś, od kogo można by się jej nauczyć. Po wykonaniu przedmiotu zostaje bardzo dużo fragmentów, które muszą zostać poddane rafinacji w celu odzyskania pierwotnie użytych metali. Wymaga ona więc zaangażowania sporej ilości czasu i cierpliwości. Niemniej jego wyjątkowość bardzo kusi, a sam proces tworzenia (mimo że bywa stresujący) jest fascynujący.

Skręcanie mokume gane

Wzór mokume gane jest niepowtarzalny. Biżuteria wykonana w tym materiale każdorazowo ma unikalny wzór. Jest więc idealna dla osób, które lubią nosić rzeczy jedyne w swoim rodzaju. We wpisie pokazujemy zdjęcia wykonane w naszej pracowni w czasie powstawania materiału oraz gotowe produkty, które znajdują się w stałej ofercie sklepu Slow Silver Jewelry lub mogą zostać wykonane w ramach zamówienia indywidualnego.

Obrączki z wzorem w gwiazdy - srebro i żółte złoto
Pierścionki ze srebra imiedzi
obrączki mokume gane z czarnym diamentem
Obrączki ze srebra i miedzi

Chcesz się dowiedzieć więcej? Klikając tutaj znajdziesz więcej informacji na temat samego procesu oraz obejrzysz więcej zdjęć gotowych realizacji. Masz pytania? Z chęcią na nie odpowiemy! Możesz skontaktować się z nami tutaj, ale również znajdziesz nas na Instagramie i Facebooku 🙂

A tutaj obiecane linki do nacieszenia oczu i książka do zdobywania wiedzy:

James Binion

Arn Krebs

Książka Steve’a Midgetta Mokume gane. A comprehensive study – dostępna bezpłatnie online

 

TOP
Koszyk 0